Polska wycofuje się z podatku kryptograficznego.

Władze w Polsce zdały sobie sprawę z tego, jak niewłaściwa jest ich decyzja o opodatkowaniu wszystkich transakcji kryptograficznych. Wysoki urzędnik Ministerstwa Finansów powiedział w wywiadzie, że jego dział “akceptuje irracjonalny efekt” podatku, który chciał pobierać przy każdym zakupie i sprzedaży kryptowaluty, niezależnie od ich rentowności. Inne doniesienia sugerują, że Warszawa nie ma zamiaru ściśle przestrzegać obecnego prawa podatkowego, zanim rozwinie kompleksowe podejście do sektora krypto.

Ministerstwo Finansów zamierza wydać nowe rozporządzenie, aby “tymczasowo zrezygnować” z podatku od transakcji z wirtualną walutą. Planuje również przeprowadzenie “dogłębnej analizy” i przygotowanie “rozwiązań systemowych” w celu uregulowania tej konkretnej przestrzeni gospodarczej. Posunięcie nastąpiło po tym, jak interpretacja kodeksu podatkowego w kwietniu wywołała gniewne reakcje ze strony społeczności krypto kraju, petycji internetowej, a nawet protestów w Warszawie.

“Ministerstwo Finansów zaakceptowało irracjonalny efekt podatku PCC od kryptowalut”, powiedział niedawno wicepremier Minister finansów Paweł Gruza. Komentował decyzję swojego wydziału o nałożeniu na wszystkie transakcje kryptograficzne polskiego “podatku od czynności cywilnoprawnych” (PCC). “Do tej pory Ministerstwo nie uczyniło nic na temat PCC, z wyjątkiem uznawania kryptowalut za prawa własności, co automatycznie oznacza obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych” – zaznaczył.

Gruza odnosił się do kontrowersyjnej decyzji o opodatkowaniu dochodów i zysków kryptograficznych, ogłoszonej na mniej niż miesiąc przed zakończeniem kampanii podatkowej w Polsce 30 kwietnia. W oficjalnym stanowisku opublikowanym w ubiegłym miesiącu Ministerstwo Finansów poinformowało, że polscy rezydenci powinni zgłosić na swoich zeznaniach podatkowych wszystkie dochody z handlu i wymiany na kryptowaluty takie jak bitcoin, litecoin i ethereum.

Dotychczasowe wyniki polskiego rządu dowodzą dość wrogiego podejścia do kryptowalut takich jak bitcoin. Wcześniej w tym roku władza wykonawcza w Warszawie przyjęła projekt ustawy mającej na celu sprowadzenie krypto do tradycyjnych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i przeciwdziałaniu terroryzmowi w polskim ustawodawstwie.


REKLAMA
\\n
Najlepszy sklep z kryptokoparkami - urządzeniami do wydobywania kryptowalut.