Co to kryptowaluta ? Zalety i wady.

Kryptowaluta to cyfrowa lub wirtualna waluta, która wykorzystuje kryptografię dla bezpieczeństwa. Kryptowaluta jest trudna do podrobienia z powodu tej funkcji bezpieczeństwa. Cechą kryptowalutową i prawdopodobnie najbardziej ujmującym urokiem jest jego organiczna natura; nie jest wydawana przez żadną władzę centralną, co czyni ją teoretycznie odporną na interwencje lub manipulacje ze strony rządu
Anonimowy charakter transakcji kryptowalutowych sprawia, że są one odpowiednie dla wielu nikczemnych działań, takich jak pranie brudnych pieniędzy i uchylanie się od opodatkowania.
Pierwszą krypto walutą, która uchwyciła publiczną wyobraźnię, był Bitcoin, który został uruchomiony w 2009 roku przez osobę lub grupę znaną pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Według stanu na wrzesień 2015 r. W obiegu znajdowało się ponad 14,6 mln bitcoinów o łącznej wartości rynkowej 3,4 mld USD. Sukces Bitcoina zrodził wiele konkurencyjnych kryptowalut, takich jak Litecoin, Namecoin i PPCoin.
Zalety i wady kryptowaluty

Kryptowaluty ułatwiają przekazywanie środków między dwiema stronami podczas transakcji; te transfery są ułatwione poprzez użycie kluczy publicznych i prywatnych dla celów bezpieczeństwa. Transfery tych funduszy są dokonywane przy minimalnych opłatach za przetwarzanie, co pozwala użytkownikom uniknąć wysokich opłat pobieranych przez większość banków i instytucji finansowych za przelewy.

Kluczem do geniuszu Bitcoin jest łańcuch bloków, który wykorzystuje do przechowywania księgi głównej wszystkich transakcji, które kiedykolwiek były realizowane przy użyciu bitcoinów, zapewniając strukturę danych dla tej księgi, która jest narażona na ograniczone zagrożenie ze strony hakerów i może być kopiowana na całym świecie. wszystkie komputery z oprogramowaniem Bitcoin. Wielu ekspertów postrzega ten łańcuch blokowy jako posiadający ważne zastosowania w technologiach, takich jak głosowanie online i crowdfunding, a główne instytucje finansowe, takie jak JP Morgan Chase, dostrzegają potencjał kryptowalut do obniżania kosztów transakcji poprzez usprawnienie przetwarzania płatności.
Ponieważ jednak kryptowaluty są wirtualne i nie mają centralnego repozytorium, równowaga cyfrowej kryptowaluty może zostać zniszczona w wyniku awarii komputera, jeśli kopia zapasowa zasobów nie istnieje. Ponieważ ceny są oparte na podaży i popycie, kurs wymiany kryptowaluty na inną walutę może się znacznie wahać.

Kryptowaluty nie są odporne na ataki hakerskie. W krótkiej historii Bitcoin, firma została poddana ponad 40 kradzieżom, w tym kilku, które przekroczyły milion dolarów wartości. Mimo to wielu obserwatorów przygląda się kryptowalutom jako nadziei, że istnieje waluta, która zachowuje wartość, ułatwia wymianę, jest bardziej przenośna niż twarde metale i jest poza wpływem banków centralnych i rządów.
kryptokoparki


REKLAMA
TomaszM