Kim jest Satoshi Nakamoto?

Chociaż możemy nie wiedzieć, kim on (lub ona) był, wiemy, co zrobił. Satoshi Nakamoto był wynalazcą protokołu bitcoin, publikując artykuł za pośrednictwem listy mailingowej kryptografii w listopadzie 2008 roku.
Unlimited Miners

Następnie wydał pierwszą wersję klienta oprogramowania Bitcoin w 2009 roku i uczestniczył z innymi w projekcie za pośrednictwem list mailingowych, aż w końcu zaczął wygasać ze społeczności pod koniec 2010 roku.

Nakamoto pracował z ludźmi z zespołu open source, ale zadbał o to, by nigdy nie ujawnić niczego osobistego na swój temat, a ostatni, ktokolwiek go usłyszał, był wiosną 2011 roku, kiedy powiedział, że “przeniósł się do innych rzeczy”

Ale on był Japończykiem, prawda?

Najlepiej nie oceniać książki po okładce. Lub w rzeczywistości, może powinniśmy.

“Satoshi” oznacza “jasne myślenie, szybkie rozum, mądre”. “Naka” może oznaczać “środek, wnętrze lub związek”. “Moto” może oznaczać “pochodzenie” lub “fundament”.

Wszystkie te rzeczy odnoszą się do osoby, która założyła ruch, projektując sprytny algorytm. Problem polega oczywiście na tym, że każde słowo ma wiele możliwych znaczeń.

Nie możemy wiedzieć na pewno, czy był Japończykiem, czy nie. W rzeczywistości raczej aroganckie jest założenie, że był on faktycznie “nim”.

Używamy tego jako formy wypowiedzi, ale pozwalając na to, że może to być pseudonim, “on” mógł być “ona”, a nawet “oni”.

Czy ktoś wie, kto był Nakamoto?

Nie, ale techniki detektywistyczne, z których ludzie korzystają podczas odgadywania, są czasem bardziej intrygujące niż odpowiedź. Joshua Davis z New Yorker uważał, że Satoshi Nakamoto był Michael Clear, absolwentem kryptografii w Dublin’s Trinity College.

Doszedł do takiego wniosku analizując 80 000 słów internetowych pism Nakamoto i szukając wskazówek językowych. Podejrzewał także fińskiego socjologa ekonomicznego i byłego twórcę gier Vili Lehdonvirta.

Obaj zaprzeczyli, że są wynalazcami bitcoina. Michael Clear publicznie zaprzeczył byciu Satoshi podczas Szczytu Sieci w 2013 roku.

Adam Penenberg z FastCompany zakwestionował to twierdzenie, argumentując zamiast tego, że Nakamoto może faktycznie być trzema osobami: Neal King, Vladimir Oksman i Charles Bry. Zorientował się, wpisując unikalne frazy z papieru bitcoinowego Nakamoto do Google, aby sprawdzić, czy były używane gdzie indziej.

Jedna z nich, “niepraktyczna obliczeniowo do odwrócenia”, pojawiła się w zgłoszeniu patentowym złożonym przez te trzy, aby aktualizować i rozpowszechniać klucze szyfrujące. Nazwa domeny bitcoin.org pierwotnie użyta przez Satoshi do opublikowania tego dokumentu została zarejestrowana trzy dni po złożeniu zgłoszenia patentowego.

Został zarejestrowany w Finlandii, a jeden z autorów patentów udał się tam sześć miesięcy przed zarejestrowaniem domeny. Wszyscy temu zaprzeczają. Michael Clear publicznie zaprzeczył również Satoshi podczas Szczytu Sieci w 2013 roku.

W każdym razie, gdy bitcoin.org został zarejestrowany 18 sierpnia 2008 r., Rejestrujący faktycznie korzystał z japońskiej anonimowej usługi rejestracji i hostował ją za pośrednictwem japońskiego dostawcy usług internetowych. Rejestracja witryny została przeniesiona do Finlandii 18 maja 2011 r., Co nieco osłabia teorię Finlandii.

Inni uważają, że to Martii Malmi, deweloper mieszkający w Finlandii, który od samego początku był zaangażowany w bitcoin i opracował swój interfejs użytkownika.

Palec został również wskazany na Jed McCaleba, miłośnika japońskiej kultury i mieszkańca Japonii, który stworzył kłopotliwą wymianę bitcoinów Mt. Gox i współzałożyciel zdecentralizowanych systemów płatniczych Ripple i później Stellar.

Inna teoria sugeruje, że informatycy Donal O’Mahony i Michael Peirce są Satoshi, opartymi na dokumencie, który napisali o płatnościach cyfrowych, wraz z Hitesh Tewari, na podstawie książki, którą opublikowali razem. O’Mahony i Tewari studiowali również w Trinity College, gdzie Michael Clear był studentem.

Jak bogaty jest on?

Analiza Sergio Lernera, autorytetu w zakresie bitcoinów i kryptografii, sugeruje, że Satoshi wydobył wiele wczesnych bloków w sieci bitcoinów i że zgromadził fortunę około miliona niewydanych bitcoinów. Ten skarb wart byłby 1 mld $ w listopadzie 2013 r. Na poziomie 1000 $.
Co on teraz robi?

Nikt nie wie, co robi Satoshi, ale jeden z ostatnich e-maili, które wysłał do programisty z 23 kwietnia 2011 roku, powiedział: “Przeniosłem się na inne rzeczy. Jest w dobrych rękach z Gavinem i wszystkimi. ”

Czy pracował dla rządu?

Oczywiście są plotki. Ludzie interpretowali jego imię jako “centralną inteligencję”, ale ludzie zobaczą, co chcą zobaczyć. Taka jest natura teorii spiskowych.

Oczywiste pytanie brzmiałoby, dlaczego jedna z trzyliterowych agencji byłaby zainteresowana stworzeniem krypto-waluty, która następnie byłaby wykorzystywana jako anonimowy mechanizm handlu, co zmusiłoby senatorów i FBI do załamania rąk w kwestii potencjalnego terroryzmu i innych działań przestępczych. Bez wątpienia teoretycy spisku też będą mieli na ten temat swoje poglądy.

Być może to nie ma znaczenia. Główny deweloper, Jeff Garzik, ujmuje to zwięźle. “Satoshi opublikował system o otwartym kodzie źródłowym w celu, abyś nie musiał wiedzieć, kim był, i ufać, kim był, lub dbać o jego wiedzę,” zaznacza. Kod Open-source uniemożliwia ukrywanie sekretów. “Kod źródłowy mówił sam za siebie.”

Co więcej, mądrze było używać pseudonimu, argumentuje, ponieważ zmusiło to ludzi do skupienia się na samej technologii, a nie na osobowości, która za tym stoi. Pod koniec dnia bitcoin jest teraz znacznie większy niż Satoshi Nakamoto.


REKLAMA