Bańka bitcoinowa może prowadzić do “destrukcyjnych” konsekwencji, twierdzi UBS UBS – szwajcarskie przedsiębiorstwo finansowe z głównymi oddziałami w Zurychu i Bazylei. Posiada biura także w Nowym Jorku. Zajmuje się bankowością prywatną, inwestycyjną i obrotem papierami wartościowymi

Bąbelkowy bitcoin może być “destrukcyjny” w dłuższej perspektywie, powiedział ekonomista UBS Paul Donovan
Donovan powiedział, że może istnieć “negatywny efekt bogactwa” i może to być “destrukcyjne”, jeśli więcej ludzi zaangażuje się w kryptowaluty
Jego ostrzeżenia pojawiają się po tym, jak Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wydała oświadczenie o zagrożeniach związanych z inwestowaniem w kryptowaluty i monetę początkową.

Bitcoinowa bańka może być “destrukcyjna” w dłuższej perspektywie, jeśli więcej ludzi będzie nadal pompować pieniądze do krypto-waluty, analityk UBS Paul Donovan powiedział we wtorek .

UBS wcześniej nazwał bitcoin “bańką spekulacyjną”. A Donovan, który jest globalnym głównym ekonomistą banku inwestycyjnego w banku inwestycyjnym, porównał wzrost kryptowaluty do szaleństwa tulipanów z XVII wieku w Holandii, który dostrzegł cenę kwitnącej lawiny i awarii.

Donovan wyjaśnił, że rosnące inwestycje w kryptowaluty od inwestorów detalicznych mogą mieć szkodliwe konsekwencje.

“Nie lubię bąbelków, ponieważ bąbelki przyssają się do dużej liczby ludzi, zabierają pieniądze i dają je niewielkiej liczbie ludzi, a to jest bardzo destrukcyjne na dłuższą metę, i myślę, że to jeden z problemów, które mamy, “Donovan powiedział  w wywiadzie telewizyjnym.

“Musimy teraz zacząć myśleć o tym, jaka będzie ekonomiczna konsekwencja, gdy pęknie ta bańka, a ty masz transfer bogactwa, masz koncentrację bogactwa, masz negatywny efekt bogactwa – potencjalnie jest destrukcyjny. ”

Ekonomista wyjaśnił, że do tej pory istnieje niewielka liczba osób zaangażowanych w handel kryptowalutami, więc jeśli bańka pęknie, obrażenia są “dość słabo rozłożone”. Ale jeśli rosnące zainteresowanie kryptowalutami będzie trwało, ryzyko też wzrośnie, powiedział Donovan.

Regulatorzy zaczynają również ostrzegać przed niebezpieczeństwami kryptowalut i początkowej oferty monet (ICO), sposobem na rozpoczęcie zbierania pieniędzy poprzez emisję nowych monet cyfrowych.

“Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju potencjalnej inwestycji, jeśli promotor gwarantuje zwrot, jeśli okazja wydaje się zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa, lub jeśli jesteś zmuszony do szybkiego działania, należy zachować szczególną ostrożność i być świadomym ryzyka, że Twoja inwestycja może być stracił – powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu prezes US Securities and Exchange Komisji Jay Clayton.

Było już kilka przypadków ICO, które poszły nie tak. Niedawno  poinformowano nas o uruchomieniu firmy o nazwie Confido, która zebrała prawie 375 000 $ za pośrednictwem ICO, a inwestorzy nie mogli wyśledzić zespołu założycielskiego po dokonaniu inwestycji. Od tego czasu firma obiecała jednak zwrócić inwestorom.

 

kryptokoparki


REKLAMA